תמונת קולאז 50

איך ניתן ללמד ילדים לאכול בריא ?

גם הורים עסוקים, שלא יכולים לעמוד בכל יום במטבח ולהכין ארוחות טריות ובריאות, יכולים ללמד את ילדיהם לאכול בריא
אנחנו, כהורים, רוצים להעניק לילדינו את התזונה הבריאה והטובה ביתר עבורם. אך רובנו הורים שעובדים בכל יום ונמצאים שעות ארוכות מחוץ לבית, מה שמקשה עלינו לדאוג לסביבה תזונתית בטוחה ובריאה עבורם. לעיתים זה נראה לנו כמעט בלתי אפשרי, בתוך יום שגרתי עמוס, להצליח גם לקנות, גם לבשל וגם לאכול, תוך שמירה על עקרונות של תזונה נכונה ובריאה.
מתברר שזה לא רק אפשרי, אלא גם לא ממש קשה, אם נקפיד על מספר כללים שכל אחד מאיתנו יכול ליישם לפי הטעם האישי שלו. אנחנו, כבני אדם, הרי לא נולדים אניני טעם. אנחנו נולדים למשפחה שמחנכת אותנו לטעמים, לריחות לתבשילים וגם להרגלי תזונה ואכילה. וגם כאן, כמו כל מה שקשור לילדים, הכול מתחיל בחינוך וככל שנקנה לילדים הרגלי תזונה מגיל צעיר, כך המוכנות למזון בריא במהלך החיים תהיה טובה יותר.אנחנו, כהורים, רוצים להעניק לילדינו את התזונה הבריאה והטובה ביתר עבורם. אך רובנו הורים שעובדים בכל יום ונמצאים שעות ארוכות מחוץ לבית, מה שמקשה עלינו לדאוג לסביבה תזונתית בטוחה ובריאה עבורם. לעיתים זה נראה לנו כמעט בלתי אפשרי, בתוך יום שגרתי עמוס, להצליח גם לקנות, גם לבשל וגם לאכול, תוך שמירה על עקרונות של תזונה נכונה ובריאה.

1. חשיפה לירקות

יותר, כיוון שהוא מעולם לא טעם את שני המאכלים הללו. לכן, אם נחשוף אותו קודם לעגבנייה, ואת השוקולד נציע זמן רב לאחר מכן, יש סיכוי טוב שהוא יאהב את שניהם.
ירקות הם המקור העיקרי שלנו לויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים ולכן חשיפת ילדים לירקות מגיל צעיר מאוד חשובה ביותר. בכל ארוחה שלהם חשוב שתהיה צלחת עם ירקות או סלט על השולחן, כאשר הירקות צריכים להיות ממגוון של צבעים ומשפחות. כך יבחר כל ילד את הירק שמוצא חן בעיניו, יתנסה בטעמו וירכוש במשך השנים את ההרגל שאכילת ירקות היא חלק מהארוחה.
אגב, זה בסדר שילד יאהב רק ירק אחד, אך חשוב להקפיד להציע לילדים ירקות ולא להתייאש. בסוף הם ילמדו לאהוב אותם.

2. תפיסה שגוייה

חלק גדול מהתפיסה שלנו את המזון מגיעה מנורמות אליהן התרגלנו. אנחנו רגילים לכך שארוחת העשר לבית הספר ולגן חייבת להיות כריך, ארוחת הצהריים חייבת להיות הארוחה החמה המלאה ביום, ובסוף השבוע צריך לאכול בשביל כל השבוע, כולל את כל הקינוחים.
אז הגיע הזמן שנשנה מעט את התפיסות שלנו. ארוחת העשר יכולה להיות כריך, אבל היא יכולה גם להיות קופסה עם דגני בוקר ויוגורט. היא יכולה להיות קרקרים עם גבינה קטנה או מגשית מחולקת עם מגוון מזונות בתוכה.
גם הארוחה החמה והמלאה לא חייבת להיות ארוחת הצהריים. היא יכולה להיות מוגשת בערב, כשכל המשפחה בבית ויש זמן לבשל, וכך היא מאפשרת לנו לשבת ולאכול ביחד.

3.הרגלי אכילה

חלק חשוב מהאכילה הם הרגלי האכילה. הרגלי האכילה כוללים נושאים כמו מתי אנחנו אוכלים, איפה ואיך? האם הארוחות שלנו הן בשעות קבועות? האם גודל המנות מתאים לגיל הסועדים? האם אנחנו אוכלים ביחד? האם אנחנו אוכלים מול הטלוויזיה או מול ספר או עיתון?
חלק חשוב מתרבות האכילה שלנו היא האכילה החברתית. כשאחנו אוכלים ביחד אנחנו נהנים מגיבוש משפחתי והעמקת הקשר בין בני המשפחה. זהו זמן מצויין לספר בו את חוויות היום, חוויות וקשיים ולשתף את בני המשפחה בהם. בדרך זו כל בני הבית עסוקים באכילה שיש לה התחלה ויש לה סוף.
לעומתה, אכילה מול הטלוויזיה (ואני יודעת שזהו הרגל נוח ומרגיע של רבים) או מול מקור קריאה כלשהו מבלבלת את המוח ואת מרכז השובע. בדרך זו אנחנו לא שמים לב לאוכל שנכנס לנו לפה, ולפעמים אפילו שוכחים שאנחנו אוכלים. בנוסף, אנחנו לא שמים לב לכמויות שנאכלו, אין לנו התחלה ואין לנו סוף, ונוצרת התניה בה כל צפייה בטלוויזיה או קריאת ספר חייבת להיות מלווה באכילה.

4.השתייה חשובה כמו האכילה

70% מהגוף שלנו הוא מים, ולכן יש לו צורך בלתי פוסק בנוזלים. כדי לשמור על הבריאות שלנו אנחנו צריכים לשתות כ-30 מ"ל לכל ק"ג משקל גוף. מה שותים כדי לספק לו את הכמויות הללו? התשובה פשוטה מאוד: מים ומים בלבד. אין צורך להכניס לגוף סוכר פשוט בצורה של שתייה ממותקת, מאחר ועודף סוכר בגוף הופך לשומן, שמצטבר בצינורות הדם וסותם אותם.
גם מיצי פרי לא מאוד מומלצים. הם אמנם מאוד בריאים, אך כיוון שהם הוכנו מכמות גדולה מאוד של פירות, המכילים כמות גבוהה של סוכר, גם הם מכילים כמות גבוהה של סוכר. לכן רצוי לשתות מים ולאכול פרי – שתי פעולות נפרדות.
גם משקאות הדיאט אינם מומלצים לצריכה בכמות גדולה, כיוון שהם מכילים חומרים שעשויים להזיק לבריאות שלנו.
אם אתם רוצים לתבל מעט את המים עבור הילדים אפשר לעשות זאת עם פלחי לימון ועלי נענע או להכין חליטות תה במגוון טעמים, אותן ניתן לשתות בימים קרים וחמים כאחד.

5.להימנע מכמויות גדולות של מלח

אוכל צריך להיות טעים, בכך אין ספק, אבל האם הוא צריך להיות מלוח? נתרן הוא מלח המצוי באופן טבעי בירקות ופירות, ובאופן לא טבעי במוצרי מזון תעשייתיים ומעובדים, כאשר הוא גם אחד מרכיבי חומרי השימור של מוצרי המזון. על פי מחקרים ידוע שישנו קשר ישיר בין מלח ליתר לחץ דם.

6. אכילה מחוץ לבית

כל עוד אנחנו ובני ביתנו אוכלים בבית אנחנו יכולים להקפיד על אכילה נכונה ובריאה, אך מה קורה כאשר אנחנו מארחים, מתארחים או אוכלים מחוץ לבית? חשוב לדעת כי הכללים נשארים אותם כללים וכי כאשר אנחנו יודעים להתנהג עם אוכל נכון בבית, אנחנו נדע לעשות זאת בכל מקום.
אפשר לארח גם ללא בורקסים, בלינצ'סים ושאר מאפים המכילים בצקים העשויים ממוצקי שמן, כלומר ממרגרינה וחמאה, אותם ניתן להחליף בכריכים, סלטים וגבינות. אפשר להכין בבית פשטידות או בצקים שונים עם שמן ולא עם מוצקי שמן.
כשיוצאים לאכול בחוץ חשוב לדעת מה להזמין, בעיקר אם האכילה בחוץ היא מנהג קבוע. אין שום חובה להזמין את כל שלוש המנות ואפשר אפילו לחלוק את המנות עם הסועדים עימנו. מנה אחרונה היא לא חובה כאשר אנחנו אוכלים בחוץ, ואם אנחנו בכל את מזמינים אותה מומלץ מאוד לחלוק אותה.

7. אוכל מוכן

הדור שלנו הוא לא כמו הדור של הורינו. העובדה שאנחנו עובדים שעות ארוכות יותר גורמת בהכרח לכך שאנחנו לא עומדים במטבח בכל בוקר ומכינים תבשילים טריים להמשך היום. אבל יש הבדל עצום בין אוכל בן יומיים שנשמר במקרר לבין אוכל מוכן ומעובד מהפריזר.
מזון מוכן ומעובדכשמו כן הוא, הוא מעובד ומכיל חומרים משמרים,
ביניהם הרבה נתרן (מלח, זוכרים?). חלק מהמזון מסוג זה עבר טיגון במפעל ועיבודים שונים נוספים ולכן הוא אינו מתאים לאכילה קבועה. מטרתו למלא חלל פעם בכמה זמן, כאשר אנחנו לא מספיקים לבשל או כאשר מגיעים לפתע עם הילדים חברים מבית הספר לארוחת צהריים. מטרתו אינה למלא את חלל העצלנות וחוסר הזמן שלנו על חשבון הבריאות של ילדינו ושלנו.
כדאי לדעת שניתן להכין ארוחות צהריים בעלות ערך תזונתי גם ללא שעות של הכנה ועבודה במטבח. ספגטי בולונז או חזה עוף אפוי בתנור או בטוסטר אובן הם מאכלים אהובים על ילדים ולוקח להכין אותם בסך הכל 10 עד 15 דקות. ניתן גם לבשל פעם בשבוע ולהקפיא את המזון במנות קטנות, כך שבכל ערב נפשיר את המנות של היום למחרת.